NEJVYŠŠÍ STROMY

 

Sekvoj z kalifornského parku zřejmě překoná rekordní zápis.

8. září 2006 18:37 Američtí vědci podle všeho objevili v kalifornském Národním sekvojovém parku nejvyšší strom na světě. Přesněji řečeno, našli hned tři stromy, které jsou vyšší než dosavadní rekordman Stratosphere Giant měřící 112 metrů.
Trojici sekvojů našli náhodou dva nadšenci Chris Atkins a Michael Taylor, kteří se letos v létě prodírali zmiňovaným vyhlášeným kalifornským parkem. Právě v něm stojí i dosud nejvyšší strom světa.

Informaci o objevu jako první přinesl list San Francisco Cronicle.

Vyšší než Stratospehere Giant jsou přitom hned tři stromy. Nejvyšší z nich, pojmenovaný Hyperion, měří úctyhodných 115 metrů, což je o tři metry více než dosavadní rekordman. Zbývající dva lesní velikáni, o metr menší, dostali jména Helios a Icarus. Na Hyperion Atkins a Taylor narazili 25. srpna jižně od pozice Stratosphere Giant. Ten svou výsadní pozici mezi stromy ztrácí po šesti letech.

Jakmile úřady provedou přesná měření výšky Hyperionu, bude zapsán do Guinessovy knihy rekordů. "Ještě to několik týdnů potrvá, než budeme moct nový rekord potvrdit," upřesnila mluvčí Guinnessovy nadace Kristen Opalachová.
 
Dlouhou dobu byl nejvyšší stromem v ČR byl tzv. Těptínský smrk ve Středočeském kraji, který spadl ve vichřici dne 25.6.2008 v Česku.  V roce 2003 byl vysoký 58 metrů, obvod měl 515 cm, věk 200 let, výšku koruny 45 m a šířku koruny 14 m.
 
Pravděpodobně nejvyšším památným stromem v roce 2012 je Fremuthova jedle pod Čerchovem s výškou 51 naměřenou v roce 2009 ( číslo v seznamu památných stromů 102583) - info Ing. Bohumil Reś.  Ing. Kadera z CHKO Český les se stromolezci naměřili asi nejpřesněji výšku tohoto stromu pomocí spuštěného lana. Původně uváděný Modřín troják v CHKO Moravský kras s výškou 55 metrů má výšku o cca 7 metrů nižší než bylo původně naměřeno, tedy 48 metrů. Výrazné rozdíly v naměřených výškách jsou způsobeny extrémně nepříznivými podmínkami pro měření výšky tohoto stromu, kdy téměř u každého měření vychází jiná hodnota.